SUKCES UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI TYSIĄCLATKI W OGÓLNOPOLSKIEJ AKADEMII PRZYJACIÓŁ PSZCZÓŁ W RAMACH AKCJI „ Z KUJAWSKIM POMAGAMY PSZCZOŁOM”

2014-05-25 15:28

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego odbyło się podsumowanie działań Ogólnopolskiej Akademii Przyjaciół Pszczół w ramach akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Do Akademii przyłączyło się 2676 placówek edukacyjnych z całej Polski.  Ogromnym sukcesem dla naszej szkoły było zajęcie I miejsca i zdobycie nagrody głównej. Zdaniem jury konkursu nasza praca wyróżniła się wśród nadesłanych 350 zgłoszeń  kreatywnością prezentowanych działań, wyjątkową estetyką pracy, oraz zaangażowaniem dzieci, rodziców i nauczycieli w realne działania zmierzające do ochrony pszczół.

Zajęcie I miejsca okupione było  jednak  wielką pracą i trudem. Wcześniej bowiem uczniowie gromadzili informacje dotyczące życia, pracy, zadań pszczelej rodziny. Dzięki spotkaniom z pszczelarzami uświadomili sobie jak ważną rolę w przyrodzie odgrywają te małe „istotki”. Jednak to nie wszystko, bo… od uczniów otrzymaliśmy 40 wierszy i 17 opowiadań o pszczelej rodzinie. Natomiast na konkurs plastyczny otrzymaliśmy 157 prac wykonanych dowolną techniką i zorganizowaliśmy wystawę tych prac. Wykonane przez uczniów gazetki szkolne poruszały tematykę pozytywnego wpływu pszczół na całe środowisko oraz zależności występujące między roślinami a pszczołami. Powstało 67 gniazd i poideł dla pszczół dziko żyjących w celu zwiększenia liczby pszczołowatych. Powstały ule z wydrążonych pni, gniazda z trzcin i „mini hotele”. Uczniowie sadzili i wysiewali rośliny miododajne oraz wykonali prezentacje na temat: Pszczoła moim przyjacielem. Przygotowaliśmy „śniadanie z nutką miodu”- były tosty z miodem,  jogurt z łyżeczką miodu, ciasteczka miodowe, gofry z miodem, chleb z białym serem i miodem.

Na podsumowanie akcji zostali zaproszeni przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Kruszwicy, dyrektor Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Laureaci konkursów prezentowali swoje prace. Zwieńczeniem działań naszych uczniów było wręczenie nagród dla najlepszych. Nie można jednak nie wspomnieć o dzieciach, które zebrały największą ilość puszek aluminiowych (19 kg), korków (ponad 13 tysięcy sztuk), makulatury (380 kg), baterii (392 sztuki). Oczywiście dane te dotyczą tylko zwycięzców, którym wręczono nagrody za całoroczny trud. W zbiórkę surowców wtórnych zaangażowana jest cała społeczność szkoły.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich uczestników tych działań: uczniów, rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim Pani Izabeli Ratajczyk, która była głównym koordynatorem projektu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, akcja nabrała takiego rozmachu. I nie chodzi tu tylko o splendor szkoły, ale również o fakt, że  realizacja zadań pozwoliła naszym uczniom przejąć odpowiedzialność za najbliższe otoczenie i środowisko, ukształtowała postawy proekologiczne i zwróciła uwagę na ochronę pszczołowatych.

Zresztą Albert Einstein kiedyś powiedział: „Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” .

 

Anna Kochańska-Perz

Fotogaleria

Powrót