W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

2013-10-06 11:46

 

Zdrowe podejście do życia to hasło przyświecające ludziom chcącym żyć długo i aktywnie. Propagowanie tej idei należy rozpocząć od najmłodszych obywateli, tak by stało się dla nich jednym z najważniejszych elementów życia.

Wychodząc z tego założenia Szkoła Podstawowa nr 2 w Kruszwicy zaangażowała się w roku szkolnym 2013/2014 w dwa ogólnopolskie programy mające na celu promowanie zdrowego żywienia oraz aktywizację ruchową uczniów.

Jednym z programów jest „WF z klasą” - nowy program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy medialnym wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Ta ogólnopolska akcja edukacyjna ma zmienić myślenie o lekcjach WF-u w polskich szkołach.

Poprzez uatrakcyjnienie zajęć obowiązkowych i dodatkowych oraz inne podejście do sposobu oceniania ma podnieść aktywność fizyczną dzieci – szczególnie tych mniej sprawnych.

Celem drugiego projektu „Zachowaj równowagę” jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie nadwadze i otyłości, oraz innym przewlekłym chorobom niezakaźnym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Zadania projektu obejmują teren całej Polski i są skierowane do najbardziej wrażliwych grup ludności: kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci i młodzieży, osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z nadmierną masą ciała. Adresatami są także producenci żywności. Projekt obejmuje 4 główne zadania:

Zadanie 1: „Wdrożenie zasad prawidłowego żywienia wśród kobiet w ciąży i matek karmiących i poszerzenie wiedzy o roli aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia”.

Zadanie 2: „Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia, aktywność fizyczną i poziom wiedzy dzieci i młodzieży”.

Zadanie 3: „Wdrażanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością w systemie ochrony zdrowia w Polsce”.

Zadanie 4: „Upowszechnianie wiedzy o składzie i wartości odżywczej żywności, oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych, znakowaniu żywności celem wpływu na kształtowanie racjonalnych wyborów produktów spożywczych oraz o roli aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia”.

W szkołach realizowane jest zadanie 2 pod hasłem „Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej”. Instytucją realizującą projekt jest Instytut Żywności i Żywienia, który dzięki wsparciu organizacji Swiss Contribution realizuje w Polsce globalną strategię Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącą propagowania zdrowego stylu życia i zapobiegania otyłości.

Instytucją współfinansującą jest Ministerstwo Zdrowia, a partnerami Instytut "Pomnik Centrum-Zdrowia Dziecka", Polskie Towarzystwo Dietetyki oraz Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

W naszej szkole w ciągu roku realizowane będą następujące elementy projektu:

  • Organizacja wspólnych II śniadań.
  • Zapewnienie obiadów szkolnych zgodnych z zaleceniami/normami.
  • Umieszczanie na terenie szkoły plakatów lub posterów promujących zdrowe żywienie.
  • Organizacja wystawy prac uczniów promującej zdrowe żywienie.
  • Rozwijanie zdolności i wiedzy kulinarnej uczniów zgodnej z zasadami racjonalnego żywienia (zajęcia praktyczne).
  • Organizacja pikników, festynów rodzinnych oraz imprez upowszechniających zdrowy styl życia.
  • Edukacja rodziców.
  • Organizowanie zajęć motywujących uczniów do samodzielnych prozdrowotnych wyborów.
  • Organizowanie na terenie szkoły programów edukacyjnych.
  • Organizacja imprez sportowo-rekreacyjnej dla dzieci.
  • Edukacja dzieci w zakresie aktywności fizycznej.
  • Wdrożenie systemu oceniania z wychowania fizycznego.
  • Edukacja rodziców nt. roli aktywności ruchowej w prawidłowym rozwoju ich dzieci.

Koordynatorami projektów na terenie szkoły są nauczyciele wychowania fizycznego Krystyna Pruczkowska oraz Jacek Sieradzki.

Powrót